|
Najważniejsze projekty krajowe
sierpień - grudzień 2024 r. – udział w pracach Zespołu ds. spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów powołanego przez Ministra Klimatu i Środowiska. Do Zespołu, w chrakterze ekspertki prawa ochrony środowiska, zaproszona została Magdalena Bar.
Prace te zakończyły się przygotowaniem projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody i niektórych innych ustaw przedstawionego następnie kierownictwu Ministerstwa i skierowanego do dalszych prac.
marzec 2024 r. – doradztwo prawne dla firmy Budimex w zakresie realizacji warunków decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie gazowego źródła energii. Doradztwo było prowadzone przez Magdalenę Bar.
styczeń – grudzień 2024 r. – – doradztwo prawne dla Fundacji Ekorozwoju w zakresie przepisów dotyczących ochrony drzew, dostępu do informacji o środowisku i innych aspektów prawa ochrony środowiska. Doradztwo było prowadzone przez Magdalenę Bar.
styczeń – grudzień 2024 r. – – reprezentacja stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot przez Komitetem ds. Przestrzegania Konwencji z Aarhus w sprawie dotyczącej nieprzestrzegania przez Polskę art. 9 ust. 3 Konwencji - poprzez to, że prawo polskie nie pozwala na zaskarżanie planów i programów dotyczących środowiska - oraz art. 7 Konwencji – poprzez to, że nie prawo polskie nie wymaga przeprowadzenia udziału społeczeństwa przy opracowywaniu planów łowieckich. Dnia 16 czerwca 2022 r. odbyło się wysłuchanie przez Komitetem w tej sprawie. Pełnomocniczką stowarzyszenia w tej sprawie jest Magdalena Bar.
styczeń – grudzień 2024 r. – doradztwo prawne w sprawie zniszczenia chronionych gatunków podczas rewitalizacji Fortów w Gdańsku. Doradztwo prowadzone było na rzecz stowarzyszenia Salamandra, Fundacji Ekorozwoju oraz mieszkańców Gdańska i obejmowało m.in.: prowadzenie postępowania przed sądami administracyjnymi w sprawie decyzji derogacyjnych, monitorowanie kwestii funduszy z RPO WP na realizację rewitalizacji, zawiadomienie Komisji Europejskiej o naruszeniach przespisów dyrektywy siedliskowej. Prowadziła je Magdalena Bar.
styczeń – kwiecień 2024 r. – doradztwo prawne dla Stowarzyszenia Nasze Pawłowice i Ramiszów w zakresie procedury oceny oddziaływania na środowisko dla spalarni odpadów planowanej w okolicy działania stowarzyszenia. Doradztwo było prowadzone przez Magdalenę Bar.
październik 2023 r. - luty 2024 r. – doradztwo prawne dla Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w zakresie opracowania zmian ustawy o lasach zapewniających dostęp do sądu w odniesieniu do planów urządzenia lasów. Ekspertami prawnymi w tej sprawie byli Magdalena Bar i Jerzy Jendrośka.
Najważniejsze projekty międzynarodowe
luty - grudzień 2024 r. – udział w projekcie szkoleniowym zleconym przez Komisję Europejską, dotyczącym dyrektywy dyrektywy 2004/35 o zapobieganiu i zaradzaniu szkodom w środowisku (Trainings on the Environmental Liability Directive supporting its imlementation in Member States). W ramach projektu opracowywano materiały szkoleniowe oraz przeprowadzono warsztaty w trzech wybranych państwach (Grecja, Rumunia, Łotwa). Projekt był koordynowany przez RPA Europe S.R.I. z Włoch.
Ekspertką prawną w projekcie była Magdalena Bar.
luty - marzec 2024 r. – doradztwo prawne dla Integra Group w zakresie wymagań dotyczących transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko. Doradztwo było prowadzone przez Jerzego Jendrośkę.
Działalność międzynarodowa
10–13 grudnia 2024 r. - Jerzy Jendrośka - udział w 85 spotkaniu Komitetu do Spraw Przestrzegania Konwencji z Aarhus (Compliance Committee), Genewa
17–20 września 2024 r. - Jerzy Jendrośka - udział w 84 spotkaniu Komitetu do Spraw Przestrzegania Konwencji z Aarhus (Compliance Committee), Genewa
11-14 czerwca 2024 r. - Jerzy Jendrośka - udział w 83 spotkaniu Komitetu do Spraw Przestrzegania Konwencji z Aarhus (Compliance Committee), Genewa
20-23 lutego 2024 r. - Jerzy Jendrośka - udział w 82 spotkaniu Komitetu do Spraw Przestrzegania Konwencji z Aarhus (Compliance Committee), Genewa
|